Przechowywanie żywności

Sól – narzędzie konserwacji

Zastosowania soli są znane od wieków, a solenie należy do jednych z najstarszych metod utrwalania artykułów żywnościowych artykułów żywnościowych. Przesycenie tkanek roztworem soli odpowiednie stężonym uniemożliwia rozwój drobnoustrojów, sól bowiem ma właściwości odciągania wody z tkanek produktu i komórek drobnoustrojów.

Solenie jako sposób utrwalania stosuje się zarówno w skali przemysłowej, jak i domowej, do utrwalania szeregu produktów zwierzęcych jak: mięso, ryby, słonina, ser biały, a także roślinnych jak: warzywa korzeniowe, szczaw, koper, fasola strączkowa i grzyby.

Negatywną stroną produktów solonych, ze względu na przydatność kulinarną, jest konieczność moczenia tych produktów w wodzie dla usunięcia ze względów smakowych nadmiaru soli.

Moczenie to powoduje równocześnie przejście do wody wielu cennych składników odżywczych. Technika solanek jest prosta i bardzo podobna do kiszonek i może być zastosowana w każdych warunkach i w każdym sezonie. Solić można przesypując rozdrobnione warzywa lub w całości suchą białą solą kuchenną, albo też płody w całości zalewać solanką, tj. roztworem soli w wodzie.

Ilość soli w wodzie uzależniona jest od trwałości produktu, od czasu przechowywania, a także i od ilości zalewy w stosunku do surowca np. im mniej solanki, tym bardziej musi być stężona. Zalewa z soli musi z kolei pokrywać surowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *